För investerare

Prime Living tidigarelägger publikation av delårsrapport

Styrelsen för Prime Living AB har beslutat att tidigarelägga styrelsemöte och publikation av delårsrapport för det första halvåret 2015. Rapporten publiceras den 26 augusti, istället för den 27 augusti. Beslutet är taget mot bakgrund av den kapitalmarknadsdag som Prime Living håller den 27 augusti.

Kapitalmarknadsdagen hålls i Malmö/Oxie och Lund, med presentation av delårsrapporten samt besök på studentområdena Panelgatan och Pålsjöäng. För program och anmälan, se Prime Livings hemsida: http://primeliving.se/kapitalmarknadsdag-15-08-27

18 augusti 2015

För ytterligare information, vänligen kontakta:
Jan Severa, VD, +46 (0) 708 458 133
jan.severa@primeliving.se
www.primeliving.se

Följande dokument kan hämtas från beQuoted
Prime Living Pressrelease 2015-08-18.pdf

Om Prime Living
Prime Living utvecklar lönsamma studentbostäder i den nordiska marknaden med ett unikt koncept som ger kortare produktionstider och lägre kostnader. Bolaget äger och förvaltar långsiktigt samtliga lägenheter som produceras. Bostäderna består av prefabricerade bostadsmoduler som tillverkas på fabrik i Kina, transporteras och monteras på plats i Sverige. Idag förvaltar Prime Living 344 lägenheter på tre orter och har ytterligare cirka 3 100 lägenheter i pågående och planerad produktion under de kommande fyra åren i Stockholmsområdet, Göteborg, Öresundsområdet och Karlstad. Prime Living har option att förvärva 66,65 procent av Modular ML AB.

Certified Adviser
Mangold Fondkommission AB (556585-1267)
Box 55691
102 15 Stockholm
+46 (0) 8 503 015 50
www.mangold.se

Filer för nedladdning